Czym jest faktoring i jak może pomoc mojej firmie?

Faktoring to jeszcze dość mało popularna usługa finansowa na naszym rynku, korzystają z niej głownie duże firmy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z faktoringu mogły skorzystać micro przedsiębiorstwa czy nawet osoby prowadzące działalność  jednoosobową.

Na czym polega faktoring?

To usługa polegająca na wykupie przez faktora należności z odroczonym terminem płatności poświadczonej fakturą. Korzystając z usługi faktoringu możemy liczyć na szybką gotówkę w 24 godziny w wysokości od 80% wartości faktury, pozostałą część otrzymujemy po opłaceniu całości faktury i potrąceniu prowizji przez faktora czyli firmę udzielającą finansowania.

Zalety faktoringu

Faktoring niesie za sobą bardzo wiele zalet, między innymi brak uznaniowości w decyzji o wypłacie środków. Faktoring to również znacząca poprawa płynności finansowej firmy oraz możliwość korzystania ze stałego kapitału.

To jasne, że o wiele lepiej prowadzi się działalność i można planować rozwój kiedy mamy zagwarantowany stały przypływ środków i nie musimy się martwić o niezapłacone przez kontrahentów faktury.

Często firmy udzielające faktoringu prowadzą również inną działalność na przykład windykacyjną, czy badania kondycji finansowej przedsiębiorstw, a to kolejny argument za skorzystaniem z tej usługi.

Wady faktoringu

Jak na razie wspominaliśmy o samych zaletach, ale również jest kilka wad faktoringu jak na przykład konieczność poinformowania kontrahenta o podpisaniu umowy z firmą faktoringową co może być odebrane przez niektórych jako okazanie braku zaufania, pamiętajmy jednak, że ich obawy wynikają wyłącznie z braku ich wiedzy o faktoringu.

Podsumowanie

Jeżeli zależy nam na płynności finansowej i nie chcemy tracić czasu na ściąganie należności od kontrahentów to faktoring jest dla nas najlepszym obecnie dostępnym na rynku narzędziem finansowym.

Pobierz bezpłatny poradnik o faktoringu

Masz pytania?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji codziennie do poniedziałku do piątku w godzinach  od 8.00 do 20.00, napisz do nas lub zadzwoń, a odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.

 

Skontaktuj się z nami

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *